fbpx Skip to main content

מחשב איטי – מה עושים

"המחשב איטי מדי לאחרונה". זו היא אחת התלונות הקלאסיות על מחשבים אישיים ולפטופים. אם בעבר המחשב היה מהיר יותר וכעת אתם חשים שהפעלתו איטית מבעבר, הדבר עשוי להפריע מאוד ואף לפגוע בעבודתכם. מדוע זה קורה? ומה ניתן לעשות לתיקון המצב?

מה הגורמים שיכולים להאט את המחשב שלנו?

מחשב איטי – מה עושים?

"בלגאן" בדיסק ישן – אם יש לכם כונן קשיח ישן, ייתכן מאוד שתראו האטה הדרגתית בביצועיו. הכוננים הישנים כוללים ראשי קריאה, שהמנגנון שלהם צריך להגיע אל המידע, בצורה פיזית ממש. נמחיש בדוגמה: נאמר שיצרנו שני קבצים – קובץ מעבד תמלילים כמו וורד  וקובץ גיליון אלקטרוני.

נניח שהדיסק ישמור אותם במיקום פנוי, האחד אחרי השני. אם נכתוב כעת בקובץ הראשון שיצרנו היקף מילים גדול ובכך נרחיב אותו, היכן המידע החדש ישמר? אין אחרי הקובץ הזה מקום לשמירה, כי שם ממוקם קובץ הגיליון האלקטרוני. זאת אחת מהסיבות למה מחשב איטי.

מנגנון ניהול הדיסק פותר זאת, בכך שהוא ממקם את ההרחבה לקובץ הראשון במיקום אחר – אולי אחרי הקובץ השני ואולי (אם אין די מקום) במקום אחר לגמרי. התוצאה, עם הזמן היא יותר ויותר "פרגמנטציה".

כלומר, שברי קבצים וסרבול גובר של רישומם במערכת. ככל שיש יותר פרגמנטים כאלה, כך גובר עומס העבודה על מנגנון הדיסק, ביצועיו נחלשים, שחיקתו גוברת וסופו מתקרב. וזאת הסיבה נוספת למה נהיה מחשב איטי.

מחשב איטי - דיסק קשיח

עבודה ברקע – ייתכן שיש תוכנה או תהליך מסוים של מערכת ההפעלה, אשר עובדים ברקע וצורכים משאבים רבים במיוחד. אולי זה למשל אנטי וירוס, שמכוון לבצע סריקה נרחבת בכל יום. ייתכן שהדבר מתבצע אוטומטית ומאחורי הקלעים, בלי שתדעו על כך.

נוזקה – גם וירוסים למיניהם עשויים לפעול במערכת ללא ידיעתכם ולהאט אותה. אצל משתמשי מחשב שאינם מיומנים באחזקתו העצמית, נוזקות מסוגים שונים נפוצות הרבה יותר משחושבים. זאת, מאחר שהן לא בהכרח מספקות אינדיקציה על הימצאותן.

מחשב איטי - אנטיוירוס

חוסר בזיכרון – ייתכן שעם רכישת המחשב, הוא כלל מספיק זיכרון (RAM) עבור מה שהיה מותקן עליו. עם הזמן אולי התקנתם עוד תוכנות וכעת הזיכרון לא מספיק. חשוב לציין, שרכיב הזיכרון הוא לרוב הרכיב הקריטי ביותר לביצועים חוץ מהדיסק הקשיח (רכיב האחסון המרכזי). מטרתו העיקרית, היא לשמש עבור המחשב כמקום אחסון זמני, למידע שדרוש להפעלת התוכנות השונות במחשב.

מדובר בסוג אחסון מהיר במיוחד – היבט שמאפשר לתוכנות לתפקד במהירות מרבית. אגב, מעבדים הם בדרך כלל רכיבים מהירים במיוחד. זאת סיבה נוספת להיות למחשב איטי לכן, לא הם הרכיב שיהיה "צוואר הבקבוק", אשר מאט את ביצועי המחשב שלכם. למי שלא מכיר, נציין כי המעבד (CPU או Central Processing Unit) הוא השבב המרכזי במחשב. שבב זה אחראי בעצם על ניהול רוב פעילותו של המחשב.

התחממות יתר – עוד סיבה אפשרית להאטה, היא התחממות יתר. הדבר עשוי לנבוע מחום הסביבה, מהצטברות אבק שפוגעת ביעילות המאווררים, מחסימה של פתחי אוורור או מתקלה במערכת האוורור עצמה. בתגובה למצב כזה, המחשב עשוי להאט את פעולתו באופן יזום, בכדי לצמצם את מידת החום שהוא עצמו מפיק. במחשב נייד, נושא ההתחממות עשוי להיות אפילו יותר קריטי.

מבנה המחשב הנייד צפוף מאוד ביחס למחשב שולחני- לכן, לחום יש פחות מקום להתפזר בתוכו ואין מקום למאווררים רבים, כפי שניתן להתקין במחשב שולחני. מחשב נייד הוא גם מעצם טבעו סוג מחשב שמיקומו משתנה. כתוצאה מכך, עלולים לשים אותו במקום שמפריע יותר לאוורור התקין או ליד מקור חום.

מחשב איטי - התחממות יתר של המחשב

פעולות של טכנאי המחשבים

אם תגיעו אל טכנאי מחשבים בכדי לטפל במצב, סביר שהאבחון יתחיל מבירור איתכם, מה בדיוק נראה לכם איטי מדי? "המחשב"? זה כללי מדי ואם תוכלו לפרט, הדבר יעזור. האם תהליך האתחול איטי? אולי רק שימוש בתוכנה ספציפית? האם הגלישה בלבד מורגשת כאיטית? כל מקרה נקודתי כזה, הוא עניין שונה בפני עצמו. אלה כמה פעולות, שאופייני לעשות בעקבות האבחון ובהתאם לו:

טיפול בנוזקה – ווירוסים ורוגלות הוא היבט שחייב לקבל מענה בכל מקרה. זאת, מאחר שהימצאותם על המחשב מסוכנת עבורכם, גם אם היא לא מתבטאת בהאטת פעולתו.

טיפול בדיסק – כמענה ל"פרגמנטציה" בכונן קשיח ישן, ניתן לבצע בו תהליך "איחוי דיסק". בתהליך זה, מסודר רישום הקבצים על הדיסק מחדש. זאת, באופן שבו כל קובץ רשום ברצף אחד, ללא פיצולים. תודות לכך, יהיה קל יותר לדיסק לקרוא אותו ובזכות זאת, תושג מהירות אופטימאלית ואפטור אחת מהסיבות מחשב איטי.

ניקוי אבק – פתיחת המחשב וניקוי האבק שהצטבר בו. אגב, ניקוי פנימי כזה באמצעות שואב אבק נחשבת למסוכנת למחשב, בגלל החשמל הסטאטי שהיא יוצרת. כמו שאומרים – "אל תנסו את זה בבית".

שדרוג הכונן הקשיח ל-SSD וזיכרון ה-RAM

אם יש לכם כונן קשיח ישן, עדיף להחליף אותו בדיסק ללא חלקים נעים (SSD – Solid Sate Disk). דיסקים אלה אינם יקרים והם עדיפים על הישנים מבחינות רבות כל כך, שכמעט ואין מה להתלבט בנידון. היבט ה"פרגמנטציה" פחות משמעותי מבחינתם, תודות לאופן שבו הם פועלים. בנוסף, הם יותר דקים וקלים, הם מתחממים פחות, לא מרעישים ואף צורכים פחות חשמל.

מחשב איטי - SSD - Solid Sate Disk

עוד שינוי חומרה שעשוי לשפר את המהירות, הוא הוספת זיכרון RAM. זיכרונות אלה הם שבבים אלקטרוניים ללא חלקים נעים (בשונה מדיסק קשיח ישן). לכן, הם גם אמורים להחזיק מעמד במשך שנים.

מחשב איטי - זיכרון RAM

כך או אחרת, אתם יכולים לנסות לשחזר מערכת הפעלה למצב המקורי במאמר נוסף שלנו. אבל – במידה ודיסק פגום, ישן או איטי, זה לא יעזור כל כך…

צריכים טכנאי או מעבדה? אנחנו כאן

חייג עכשיו
Waze